२१ वर्षपछि साझा स्वास्थ्य सेवाको औषधि पसल प्रतिष्ठानद्वारा बन्द, नागरिक समाजको बिरोध

दाङ । जिल्ला सदरमुकामस्थित राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान परिसरमा रहेको साझा स्वास्थ्य सेवा २२ वर्षपछि बन्द भएको छ । चैत मसान्तको दिन प्रतिष्ठानले परिसर प्रवेशद्वारमा सेनिटाइजर मेसिन राख्ने भन्दै साझा औषधि पसलमा जाने बाटो नै बन्द गरिदिएपछि करीव १ सातादेखि साझा औषधि पसलको सेवा लिनबाट आम सर्वसाधारण वञ्चित रहेका छन् ।

लकडाउनको अवस्थामा रहेको मौका छोपेर सस्तो र सुलभ दरमा चौबीसै घण्टा अन्यत्र नपाइने औषधिसमेत सर्वसाधारण जनतालाई बिक्रीवितरण गर्दै आएको साझा औषधि पसललाई प्रतिष्ठानले बन्द गरिदिएपछि सर्वसाधारण जनता मर्कामा त परेका छन् नै स्वयम् साझा स्वास्थ्य सेवा नै बिलखबन्दमा परेको छ ।

स्वास्थ्य सेवाको दृष्टिले यस क्षेत्रकै कोशेढुङ्गाको रुपमा हेरिएको राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान स्थापनाकालदेखि नै विवाद, संशय र आशङ्काको घेरामा पर्दै आएको छ । प्रतिष्ठानले गति लिन नसक्दा र पटकपटक विवादमा फस्दै गएपछि आमजनताको आशामा तुषारापात त भएकै छ, लकडाउनको समयमा अत्यावश्यक औषधि पसलसमेत बन्द गरिएपछि प्रतिष्ठान पुनः विवादको घेरामा तानिएको छ ।

कोरोना संक्रमणमा मुलुक नै लकडाउनको घोषणा भएको संकटकालीन अवस्थामा औषधिजस्तो अत्यावश्यक सेवा बन्द गरिएपछि सर्वसाधारण मर्कामा त परेका छन् नै, उनीहरु चिन्तित पनि छन् । यद्यपि, समाजको एउटा खास तहमा स्वार्थप्रेरित र स्वार्थकेन्द्रित दन्तबझान र मत विभाजन भने सामाजिक सञ्जालमा स्पष्टै देख्न सकिन्छ । 

नागरिक समाजको बिरोध

नागरिक समाज दाङले लकडाउनको बेलामा साझा औषधि पसल बन्द गराइएको भन्दै विरोध जनाएको छ। समाजको आइतवार भिडियो कन्फ्रेन्समार्फत बसेको बैठकले तत्काल सेवा सुचारु गराउन आग्रह गरेको छ।

‘लकडाउन तथा स्वास्थ्य संकटको यस घडीमा राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान परिसरभित्र रहेको साझा स्वास्थ्य सेवा बन्द छ। साझा औषधि पसल बन्द हुँदा नियमित औषधि सेवन गर्न‘पर्ने यस भेगका धेरै विरामी प्रत्यक्ष प्रभावित बनेका छन्’– बैठकको निर्णयमा भनिएको छ– ‘वैकल्पिक ठाउँ हुँदाहुँदै साझाको झ्याल, ढोका थुनिने गरी स्यानीटाइजिङ्ग टनेल राखेर यतिबेला प्रतिष्ठानले देखाएको व्यवहार गैरजिम्मेवार छ।

साझा र प्रतिष्ठानबीच जे जस्तो समस्या भए पनि यो संकटका बेला सबैखालका विमति स्थगित गरेर तत्काल साझा स्वास्थ्य सेवा सञ्चालन हुने वातावरण बनाउन प्रतिष्ठानका उपकुलपतिलाई नागरिक समाज आग्रह गर्दछ।’

त्यस्तै कोरोना परीक्षण गर्ने पिसिआर मसिन धेरै जिल्लामा जडान भई सञ्चालनमा आइसक्दा दाङमा अझै यो मसिन जडान हुन नसकेकोमा ध्यानाकर्षण गराउँदै बैठकले दाङमा पिसिआर मसिन, परीक्षण किट, पिपिइलगायतका स्वास्थ्य सामग्रीका सम्बन्धमा सबैखालका आरोप प्रत्यारोप बन्द गर्न र संकटको समयमा इगो छाडेर कामलाई तीब्रता दिन सम्बद्ध सबै पक्षलाई आग्रह गरेको छ।

‘कोरोना संक्रमितहरुको उपचारको तयारी गरिरहँदा स्वास्थ्य संस्थाहरुमा त्यस बाहेकका अन्य बिरामी, नियमित औषधि सेवन गर्न‘पर्ने विरामी, नियमित डायलासिस गर्न‘पर्ने विरामी तथा गर्भवती र सुत्केरीहरुले पाउनुपर्ने सेवा प्रभावित बनेकोतर्फ सम्बद्ध पक्षको ध्यानाकर्षण गराउँदै यस्तो त्रुटि सच्याउन र कोरोना संक्रमणको संवेदनशीलताप्रति सजग बन्दै नियमित स्वास्थ्य सेवा अवरुद्ध नहुने वातावरण बनाउन नागरिक समाज आग्रह गर्दछ’– बैठकपछि सचिव लक्ष्मी आचार्यले जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ।

loading…

भर्खरै प्रकाशित

लुम्बिनी प्रदेश : प्रदेशको राजधानी भएपछि तमसुक बनाउँदै महंगोमा जग्गा…

काठमाडौं । लुम्बिनी प्रदेशको राजधानी घोषणा हुनासाथ काठमाडौं बस्दै आएका नेकपाका एक नेताका नातेदार दाङको देउखुरी पुगे । उनले मजगाउँ भन्ने स्थानमा १३ कठ्ठा जग्गा…

मितेरी अस्पताल अब नयाँ व्यावस्थापनका साथ संचालन हुने

बिगत पाँचवर्ष देखि दाङ घोराहीको नवलपुरमा संचालित मितेरी अस्पताल अब  नयाँ व्यावस्थापनका साथ संचालन हुने भएको छ।  दाङ जिल्लावासी लगाएत साविक राप्ती अञ्चलका विभिन्न  बासिन्दाहरुलाई…

नारायणी किनारमा भोकाहरूलाई खान्की

चितवन — नारायणगढको नारायणी नदी किनारमा साँझ–बिहान राम्रै चहलपहल हुन्छ । तर अचेल यहाँ मध्याह्नको चर्को घाममा पनि मानिसहरू जम्मा हुन थालेका छन् । काखे नानीसहितका महिला,…

आम जनसमुदायको भावना अनुसार पार्टी एकताको दिशामा गएको हो :…

निर्मल आचार्य ‘विमल’ केन्द्रीय सदस्य नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का केन्द्रीय सदस्य निर्मल आचार्य ‘विमल’ कुनै नेताको प्रस्ताव र चाहनामा नभएर…

चर्चित गायिका कला लम्सालको तहल्का मच्चाउने तीज गीत बजारमा (…

केएम निष्ठुरी गत बर्षको तीजमा तहल्का मच्चाएको सुपरहिट तीज गीत पातली को अत्याधिक सफलता पछी चर्चित गायीका कला लम्सालले यस बर्षको तीजको कोसेली पातली २…