नारायणी किनारमा भोकाहरूलाई खान्की

चितवन — नारायणगढको नारायणी नदी किनारमा साँझ–बिहान राम्रै चहलपहल हुन्छ । तर अचेल यहाँ मध्याह्नको चर्को घाममा पनि मानिसहरू जम्मा हुन थालेका छन् । काखे नानीसहितका महिला, बालबालिका र वृद्धवृद्धा लाइन लागेर बसेका देखिन्छन् । उनीहरू भात खान पाइने आसले यसरी जम्मा भएका हुन् ।

लकडाउन र निषेधाज्ञाले कामविहीन भएका र मागेर पेट पाल्नेहरू यसरी भेला हुन थालेको तीन साता नाघ्यो । उनीहरूका लागि खानाको व्यवस्था कुनै सरकारी निकायबाट नभएर संघसंस्था र सहयोगी व्यक्तिहरूको पहलमा भएको हो । यसको नेतृत्व गरेको छ, सीता कुँवर संयोजक रहेको बेवारिसे व्यवस्थापन तथा पुनर्जीवन केन्द्रले ।

धरानबाट दुई वर्षअघि नारायणगढ आएका ४५ वर्षीय लालबहादुर परियार भारी बोकेर गुजारा चलाउँथे । दिनमा तीन–चार सय कमाउँथे । तर लकडाउनपछि उनलाई खानकै पिरलो थपियो । अहिले दिनहुँ यहीँ आएर खाना खान्छन् ।

‘यसरी खाना खाने कार्यक्रम सुरु भएपछि हामीलाई ठुलो राहत भयो । मैले यहाँ सुरुदेखि नै खाना खाँदै आएको छु,’ उनले भने ।

उक्त केन्द्रले मुख्य गरी बेवारिस शवहरूको व्यवस्थापन तथा सडकमा अलपत्र परेकाA4रूको उद्धार गर्दै आएको छ । ‘तर लकडाउन र निषेधाज्ञाका बेला श्रमिक र सडकमा बस्नेहरूले खानै नपाएर दुर्दशा भएको देख्यौं अनि भदौ ५ देखि पुलचोकमा खाना पकाएर भोकाएकाहरूलाई दिन सुरु गर्‍यौं,’ कुँवरले भनिन् ।

उनका अनुसार खाना खानेहरू दिनहुँ तीन सय जनाभन्दा धेरै हुन्छन् । भिडभाड बढ्न थालेकाले पुलचोकमा चार दिन खुवाएर पछि नारायणीको फराकिलो किनारमा सारिएको हो ।

केन्द्रले पहिले एक छाक खुवाउँदै आएकोमा बिहीबारदेखि दुई छाक नै खुवाउन थालेको छ । ‘दुई छाक खुवाउँदा दिनमा १५८ केजी चामल मात्रै लाग्छ । खर्च जे–जति हुन्छ, विदेश गएका नेपाली र स्वदेश तथा भरतपुरकै मनकारी व्यक्ति र संघ संस्थाबाट जुट्दै आएको छ,’ कुँवरले भनिन् ।

लियो क्लब भरतपुर युथका सदस्यहरू खाना बनाउनेलगायत काममा सघाउन १४ दिनदेखि खटिरहेका छन् । ‘लियोका सदस्यहरू अन्य काममा पनि खटेका छन् । लियो र लायन्स क्लबबाट आर्थिक सहयोग पनि जुटाएर यो कामलाई सहयोग गर्दै आएका छौं,’ लायन्स क्लब अफ चितवन कम्युनिटी हेल्पका सचिव सुरज पौडेलले भने ।

स्थानीय सरकारसँग भने राहत वा खाद्यान्न सहयोगको कुनै कार्यक्रम देखिँदैन । भरतपुर महानगरपालिकाका प्रवक्ता रहेका वडा नम्बर १० का वडाध्यक्ष अरुणपीडित भण्डारी चैतबाट सुरु भएको लकडाउनका बेला वडाहरूले तीन पटकसम्म राहत बाँडेको तर पछिल्लो समय त्यस्तो सहयोग नगरिएको बताउँछन् । ‘अहिले हामी आइसोलेसन व्यवस्थापनमा बढी केन्द्रित छौं । क्वारेन्टाइन पनि चलाउनुपर्छ । अरू गर्न सकेका छैनौं,’ उनले भने ।

loading…

भर्खरै प्रकाशित

भागरथी हत्या प्रकरण : कक्षा ११ मा पढ्ने विद्यार्थी पक्राउ

४ फागुन, काठमाडौं । बैतडीको दोगडाकेदार गाउँपालिका–७ की १७ वर्षीया किशोरी भागरथी भट्टको बलात्कारपछि हत्या गरेको अभियोगमा उनी अध्ययन गर्ने विद्यालयका एक विद्यार्थी पक्राउ परेका…

भारतमा कोरोनाविरुद्ध खोप अभियान, पहिलो दिन २ लाख जनाले लगाए…

भारतमा सुरु कोरोनाविरुद्ध खोप अभियानअन्तर्गत पहिलो दिन करिब २ लाख जनाले खोप लगाएका छन्। त्यहाँको केन्द्रीय स्वास्थ्य मन्त्रालयले सार्वजनिक गरेको तथ्यांकअनुसार शनिबार १ लाख ९१…

प्रतिगमनविरुद्ध सडकमा उत्रनुको विकल्प छैन: महरा

दाङ। नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (प्रचण्ड–माधव पक्ष)का नेता कृष्णबहादुर महराले प्रतिनिधिसभा विघटनविरुद्ध जनताको ठूलो शक्ति सडकमा आउने दावी गरेका छन्। प्रचण्ड–माधव पक्षीय दाङका अगुवा कार्यकर्ता भेलालाई…

लुम्बिनी प्रदेश प्रहरीद्धारा जातीय छुवाछुत तथा बालविवाह रोकथाम गर्न ३…

२७ पुस, दाङ । जातीय छुवाछुत तथा बालविवाह रोकथामका लागि लुम्बिनी प्रदेश प्रहरीले तीन महिने अभियान सञ्चालन गरेको छ । अभियान अन्तर्गत समुदायमा हुने जातीय…

घोडाबाट लडेर कर्णालीका मुख्यमन्त्री शाही घाइते, हेलिकप्टरबाट उद्धार

शुक्रबार हुम्ला पुगेका कर्णाली प्रदेशका मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाही आज सदरमुकामबाट सिमकोट गाउँपालिका वडा नं ३ को तोर्पा, बरगाउँदै हुँदै लिमाटाङ्ग जाने क्रममा हुडी गाउँ र…